Co z tym coachingiem?

Imaco coaching zuzanna skorupka

Dzień dobry, cześć!

Jest mi niezmiernie miło się z Tobą przywitać na pierwszym wpisie tutaj. Bardzo bym chciała tworzyć treści, które będą dla Ciebie i Twoich potrzeb najbardziej trafne. Dlatego też jeśli do poniższego tematu bądź każdego kolejnego masz jakieś pytania lub jesteś czegoś ciekawa/ciekawy śmiało daj znać. Niech to będzie nasza przestrzeń, by treści które tu powstaną były przydatne i pomocne Tobie 🙂

„Dziś chcę Cię zaprosić do konfrontacji i próby weryfikacji z Twoimi przekonaniami co do dziedziny jaką jest coaching.”

Ale od początku.. w Polsce panuje jeszcze wiele błędnych i fałszywych przekonań na temat coachingu. Często coacha myli się z mówcą motywacyjnym, trenerem, mentorem czy też w drugą stronę z psychoterapeutą. Każda z tych ról jest inna mimo tego, iż czasem pewne kwestie i tematy łączą się ze sobą. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Pewne społeczne przekonanie, które wynika z braku wiedzy na temat poszczególnych dziedzin oraz ogólnie pojętego „rozwoju”/”zdrowia psychicznego”. Ponadto często przekazuje się utarte hasła, które nie są skonfrontowane z rzeczywistością. Bywa także niestety tak, że złą renomę coachingu tworzy się od jego „środka”. Co mam na myśli? Istnieją osoby, które nazywają się coachami kończąc np. weekendowy kurs coachingowy lub też wygłaszając mowy motywacyjne i doklejając sobie przydomek coacha, gdyż jest to „modne”. Niestety takie postawy oraz brak weryfikacji wiedzy źle wpływają na odbiór i rozumienie coachingu takim jaki jest u swoich podstaw. Skutkiem czego możemy zamknąć sobie drogę na poznanie tej metody pomocowej, dzięki której poprawimy swoją codzienność bądź jakiś jej obszar, poradzimy sobie z trudnościami (takimi, które nie wymagają np. psychoterapii), osiągniemy swoje zamierzenia, odkryjemy mocne strony, będziemy się rozwijać (na nasz sposób), zadbamy o siebie czy też pozwolimy sobie na refleksję i zatrzymanie się. „Odczarowanie” tego zakrzywionego obrazu może dać nam właśnie takie szanse.

Temat tego czym jest coaching, a czym nie jest, jakie są etyczne standardy coacha, jakich metod i narzędzi używa – jest ogromnie szeroki, a także niezwykle ciekawy. Ale na spokojnie, nie wszystko na raz. Każdy z nich z chęcią nieraz rozwinę. Dziś chcę Cię zaprosić do konfrontacji i próby weryfikacji z Twoimi przekonaniami co do dziedziny jaką jest coaching. Jakie są Twoje lub jakie słyszałeś/słyszałaś opinie, przeświadczenia na temat coachingu oraz coachów? Śmiało podziel się w komentarzu! Jestem niezmiernie ciekawa, a także chętnie „odczaruje” te, które odbiegają od prawdy. Coaching to wartościowa i piękna gałąź pomocowa, która naprawdę zmienia życie na lepsze. Tak sobie myślę.. i chyba taka jest trochę moja misja, przedstawiać coaching takim jakim jest u swoich założeń (możliwie dobrze jak tylko będę potrafiła 🙂 ), a także prowadzenie procesów coachingowych właśnie w takiej orientacji.


Miło było napisać do Ciebie pierwszy raz 🙂 !


Pozdrawiam ciepło

Zuzia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *